Kombi Su Seviyesi Nasıl Kontrol Edilir ?

Baymak kombilerin üzerinde bulunan manometre ile kombinizin basıncı okunabilir. Analog manometre olmayan Baymak kombilerde cihaz menüsü içinden ilgili menü seçilerek anlık basınç okunabilir. Soğuk tesisatta en düşük 1 bar olabilir fakat optimum basınç 1-1,5 bar aralığında olmalıdır. Geniş ve petek sayısı fazla olan dairelerde basıncı fazla yükseltmemekte fayda var çünkü basınç yükseldikçe kullanılabilir genleşme tankı hacmi küçülür.

Baymak kombi çalıştığında ısındıkça basınç artacaktır. En yüksek çalışma basıncı 3 bar’dır. Dolayısıyla su basıncı 3 bar’ın üzerine çıktığında cihazın suyu boşaltmakla görevli parçası olan emniyet ventili açılır. Basınç sabit kalmıyorsa genleşme tankı ya da tesisatta kaçak olabilir bu durumda baymak servisini aramanız gerekir. Genelde kaçakların kombiden değil tesisattan kaynaklandığını da belirtelim.

Basınç 0,5 bar altına düştüğünde cihaz arızaya geçecek ve ilgili arıza kodunu ekranda gösterecektir. Haftada veya ayda bir basınç kontrolü yapmanızı öneriyoruz. Basınç azaldığında kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile su basılabilir. Su basılırken cihazın bekleme modunda ve soğuk olduğundan emin olunuz.

Talep Gönderin